Czy to rozdział państwa i Kościoła?

Fot. Rafał Pastwa
Dlaczego papież ma rozliczać premiera rządu obcego państwa?

Jak rozumiem dyskusja w Polsce znów rozgorzała, ale nie na temat uchodźców, lecz „spowiedzi” z kwestii podejścia polskiego rządu do uchodźców. Po spotkaniu pani premier i papieża Franciszka. Tylko, że polityka i wiara od dawna nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.Z jednej strony nie podoba nam się, gdy papież, biskupi, inni duchowni, a nawet organizacje pozarządowe o charakterze katolickim – wtrącają się do „polityki”. Mówimy o rozdziale Kościoła od państwa, mówimy o konieczności oddzielenia, laickości itd. Rozdział jest oczywiście słuszny, byleby nie wiązał się w żaden sposób z wykluczeniem obywateli, którzy do wiary tej lub innej się przyznają. Nie mylić z utratą przywilejów.

Jednak mam problem, gdy argumentem politycznym staje się spotkanie premier polskiego rządu z papieżem i „rozliczanie” jej przez papieża z tej lub innej kwestii. Bo to nie jest żaden rozdział. Aczkolwiek rzeczywiście widoczna jest sprzeczność decyzji politycznych z przesłankami ewangelicznymi w kwestii podejścia do uchodźców w naszym kraju. No i co z tym chrześcijaństwem w polityce?

Jak rozumiem polityk powinien być skuteczny. Czy jednak powinien postępować według Ewangelii kierując rządem, czy może w oparciu o inne przesłanki?

Myślę, że w Watykanie była rozmowa na temat postawy Polski wobec problemu uchodźców. A nawet jeśli nie, to przecież nauczanie papieża Franciszka w tej kwestii jest doskonale znane. I dostępne. Dla wszystkich. Także dla katolików i polityków.

Stosunek do Ewangelii i nauczania papieża polityków-katolików nie od dziś jest zależny od koniunktury i głosów poparcia. Politycy innej proweniencji też chętnie na papieża się powołują, jeśli to pozwoli zyskać punkty. Nie tylko u nas tak się dzieje.

Tylko co to oznacza dla samych katolików i dla tych, którzy na katolików patrzą?

Dlatego tym bardziej przykro słuchać polityków, którzy podkreślają, że to Polska powinna nieść zachodniej Europie wartości… Pytanie o jakie wartości chodzi…

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Trwa ładowanie komentarzy...